Quality Hotel Grand Larvik renoverar och bygger ut. I april 2022 öppnar vi en helt ny konferensavdelning, tillsammans med 139 rum, som en del av Grandkvarteret i Larvik. Hotellet har ett unik läge vid fjorden och med Larvik centrum i ryggen.
Mitt bland kultur och naturupplevelser
Från hotellen har du nära till tågstationen och Larviks varierande kulturutbud. Upplev Norges solkust med sina 50 stränder, Bøkeskogen, Mølen, Farrisvannet och den vackra naturen. Du kan även lätt ta dig till E18, Larviks station, färjan till Hirtshals i Danmark och Torp Sandefjord flygplats.
Konferens i Larvik
Hotellets nya konferenslokaler har kapacitet för 380 personer, fördelat på flera konferensrum. Vår största sal är på nästan 300 kvm och kan delas upp i två delar. Snygga styrelserum och mindre salar kommer finnas i vår nybyggda avdelning.
Konferens och möteslokaler med oändliga möjligheter
På hotellet finns lokaler i olika storlekar och för alla anledningar. Viksfjord och Havmannen är båda en vacker syn när de är dekorerade för bröllop. Hummere'n passar bättre för mindre tillställningar, och Toppsuiten är perfekt för intimare evenemang.